Victron Energy BlueSolar MPPT 250/70-Tr VE.Can – SCC125070441
HomeStore
-65%
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 99%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage, temperature and current sensing via Bluetooth
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can
                          SCC125070441
                          GTIN
                          Battery Voltage
                          12/24/48V Auto Select (36V: manual)
                          Rated Charge Current
                          70A
                          Nominal PV Power, 12V
                          1000W
                          Nominal PV Power, 24V
                          2000W
                          Max. PV Short Circuit Current
                          35A
                          Maximum PV Open Circuit Voltage
                          250V absolute maximum coldest conditions | 245V start-up and operating maximum
                          Efficiency
                          99%
                          Charge Algorithm
                          Data Communication Port
                          VE.Can
                          IP Rating
                          IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
                          Flexible charge algorithm
                          Internal temperature sensor
                                                  SCC125070441
                                                  GTIN
                                                  Battery Voltage
                                                  Rated Charge Current
                                                  70A
                                                  Nominal PV Power, 12V
                                                  1000W
                                                  Nominal PV Power, 24V
                                                  2000W
                                                  Max. PV Short Circuit Current
                                                  35A
                                                  Efficiency
                                                  99%