Victron Energy BlueSolar PWM LCD&USB 48V 10A – SCC040010050
HomeStore
The Story
Liquid crystal display
For status monitoring and set-up
Day/night timing of the load output
This option allows for a pre-set ON-time after dusk.
Programmable battery charge algorithm
Preprogrammed algorithms for AGM, GEL, Flooded or LiFePO4 batteries (with internal BMS only)
Two 5 Volt USB outputs
Maximum current (both outputs combined): 2A
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC040010050
GTIN
Battery Voltage
48V
Rated Charge Current
10A
Maximum Solar Voltage
100V
Load Output
Manual control + low voltage disconnect + timer
Grounding
Common positive
IP Rating
IP20
Dimensions
H101 x W184 x D47mm
Weight
0.3Kg
Warranty
5 Years
Description
Liquid crystal display
Two 5 Volt USB outputs
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC040010050
GTIN
Battery Voltage
48V
Rated Charge Current
10A
Maximum Solar Voltage
100V
Load Output
Grounding
Common positive
IP Rating
IP20
Dimensions
H101 x W184 x D47mm
Weight
0.3Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy BlueSolar PWM LCD&USB 48V 10A – SCC040010050 | Powerland