Victron Energy BMV-712 Smart Battery Monitor – BAM030712000R
HomeStore
The Story
Features
Bluetooth inside
Download the Victron Bluetooth app
Easy to install
Midpoint voltage monitoring
Very low current draw from the battery
Current consumption: 0,7Ah per month (1mA) @12V and 0,6Ah per month (0,8mA) @ 24V Especially Li-ion batteries have virtually no capacity left when discharged until low voltage shutdown. After shutdown due to low cell voltage, the capacity reserve of a Li-ion battery is approximately 1Ah per 100Ah battery capacity. The battery will be damaged if the remaining capacity reserve is drawn from the battery. A residual current of 10mA for example may damage a 200Ah battery if the system is left in discharged state during more than 8 days.
Bi-stable alarm relay
Prevents increased current draw in case of an alarm.
Manufacturer Part Number
BAM030712000R
Supply Voltage Range
6.5-70 VDC
Battery Capacity (Ah)
1-9999
Front Bezel
69 x 69mm
Body Diameter & Depth
52 x 31mm
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
Malaysia
Description
Features
Bluetooth inside
Easy to install
Midpoint voltage monitoring
Bi-stable alarm relay
Manufacturer Part Number
BAM030712000R
Supply Voltage Range
6.5-70 VDC
Battery Capacity (Ah)
1-9999
Front Bezel
69 x 69mm
Body Diameter & Depth
52 x 31mm