Victron Energy Busbar 150A 4P + cover – VBB115040020
HomeStore
The Story
Available models:
  • 150A / 70V – 4 high current connections
  • 150A / 70V – 6 high current connections
  • 250A / 70V – 4 high current connections
  • 600A / 70V – 4 high current connections and 8 low current connections
  • 600A / 70V – 8 high current connections and 8 low current connections
For more technical information and for the busbar dimensions see the datasheet.
    Brand
    Victron Energy
    Manufacturer Part Number
    VBB115040020
    GTIN
    Maximum Current
    150A
    Maximum Voltage
    70VDC
    Terminal Diameter
    6.35mm
    Terminal Height
    17mm
    Dimensions
    H45 x W152.4 x D31.8mm
    Weight
    0.2Kg
    Warranty
    5 Years
    Description
    Available models:
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      VBB115040020
      GTIN
      Maximum Current
      150A
      Maximum Voltage
      70VDC
      Terminal Diameter
      6.35mm
      Terminal Height
      17mm
      Dimensions
      H45 x W152.4 x D31.8mm
      Weight
      0.2Kg
      Warranty
      5 Years
      Victron Energy Busbar 150A 4P + cover – VBB115040020 | Powerland