Victron Energy Busbar 250A 4P + cover – VBB125040010
HomeStore
The Story
Available models:
  • 150A / 70V – 4 high current connections
  • 150A / 70V – 6 high current connections
  • 250A / 70V – 4 high current connections
  • 600A / 70V – 4 high current connections and 8 low current connections
  • 600A / 70V – 8 high current connections and 8 low current connections
For more technical information and for the busbar dimensions see the datasheet.
    Brand
    Victron Energy
    Manufacturer Part Number
    VBB125040010
    GTIN
    Maximum Current
    250A
    Maximum Voltage
    70VDC
    Terminal Diameter
    8mm
    Terminal Height
    17mm
    Dimensions
    H48 x W237 x D70mm
    Weight
    0.45Kg
    Warranty
    5 Years
    Description
    Available models:
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      VBB125040010
      GTIN
      Maximum Current
      250A
      Maximum Voltage
      70VDC
      Terminal Diameter
      8mm
      Terminal Height
      17mm
      Dimensions
      H48 x W237 x D70mm
      Weight
      0.45Kg
      Warranty
      5 Years
      Victron Energy Busbar 250A 4P + cover – VBB125040010 | Powerland