Victron Energy Inverter RS 48/6000 230V Smart Solar – PIN482601000
HomeStore
-65%
The Story
Features
Off-Grid solar inverter
The Inverter RS Smart Solar 48/6000 is a 48V 6kVA Inverter with 450VDC 4kWp PV input. It is used in off-grid solar applications where AC power is required.
Combination of an inverter, bi-directional DC-DC converter and MPPT
Wide MPPT voltage range
80 – 450VDC, with a 120VDC PV startup voltage.
Light weight, efficient and quiet
Display and Bluetooth
VE.Can and VE.Direct port
For connection to a GX device for system monitoring, data logging, and remote firmware updates.
Built in PV isolator
I/O Connections
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PIN482601000
GTIN
DC Input voltage range
38-64V
Continuous Output Power at 25°C
Increases linearly from 4800W at 46VDC to 5300W at 52VDC
Continuous output power at 40°C
4500W
Peak power
9kW for 3 seconds
Zero load power
20W
Maximum DC voltage
450V
Nominal DC voltage
300V
Start-up voltage
120V
MPPT operating voltage range
80-450V
Charge voltage absorption (V DC)
57.6V
Charge voltage float (V DC)
55.2V
Maximum charge current
100A
Battery Temperature Sensor
Yes
Parallel and 3-phase operation
No
Programmable Relay
Yes
Data Communications Ports
VE.Direct port and VE.Can port
Remote on-off
Protection Category
IP22
Battery-Connection
M8 Bolts
Dimensions
H425 x W440 x D125mm
Weight
11Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Inverter RS 48/6000 230V Smart Solar – PIN482601000 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Victron Energy Inverter RS 48/6000 230V Smart Solar – PIN482601000 - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Features
Off-Grid solar inverter
Wide MPPT voltage range
Display and Bluetooth
VE.Can and VE.Direct port
Built in PV isolator
I/O Connections
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PIN482601000
GTIN
DC Input voltage range
4500W
Peak power
9kW for 3 seconds
Zero load power
20W
Maximum DC voltage
450V
Nominal DC voltage
300V
Start-up voltage
120V
MPPT operating voltage range
57.6V
Charge voltage float (V DC)
55.2V
Maximum charge current
100A
Battery Temperature Sensor
Parallel and 3-phase operation
No
Programmable Relay
Data Communications Ports
VE.Direct port and VE.Can port
Remote on-off
Protection Category
IP22
Battery-Connection
M8 Bolts
Dimensions
H425 x W440 x D125mm
Weight
11Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Inverter RS 48/6000 230V Smart Solar – PIN482601000 | Powerland