Victron Energy Orion-Tr 12/12-30A (360W) Isolated DC-DC Converter – ORI121240110
HomeStore
-65%
The Story
 Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI121222110
Input Voltage Range
8-17V
Under Voltage Shutdown
7V
Under Voltage Restart
7.5V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Short Circuit Output Current
40A
Cont. Output Power at 25°C
280W
DC Connection
Screw Terminals
Protection Category
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Warranty
5 Years
Description
 Remote on-off
IP43 protection
Input fuse
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI121222110
Input Voltage Range
8-17V
Under Voltage Shutdown
7V
Under Voltage Restart
7.5V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Short Circuit Output Current
40A
Cont. Output Power at 25°C
280W