Victron Energy Orion-Tr 24/12-9A (110W) Isolated DC-DC Converter – ORI241210110R
HomeStore
-65%
The Story
Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
 PLEASE CLICK HERE FOR SPEC SHEET
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI241210110R
Input Voltage Range
16-35V
Under Voltage Shutdown
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Short Circuit Output Current
39A
Cont. Output Power at 25°C
110W
DC Connection
Screw Terminals
Protection Category
IP43
Dimensions
H100 x W113 x D47mm
Weight (kg)
0.42
Warranty
5 Years
Description
Remote on-off
IP43 protection
Input fuse
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI241210110R
Input Voltage Range
Under Voltage Shutdown
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
39A
Cont. Output Power at 25°C
110W
DC Connection
Protection Category
IP43
Dimensions
H100 x W113 x D47mm
Weight (kg)
0.42
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr 24/12-9A (110W) Isolated DC-DC Converter – ORI241210110R | Powerland