Victron Energy Orion-Tr 24/48-6A (280W) Isolated DC-DC Converter – ORI244828110
HomeStore
The Story
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
Manufacturer Part Number
ORI244828110
Input Voltage Range
16-35V
Under Voltage Shutdown
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
48.2V
Output Voltage Adjust Range
40-60V
Short Circuit Output Current
25A
Cont. Output Power at 25°C
320W
DC Connection
Screw Terminals
Protection Category
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Description
Input fuse
Manufacturer Part Number
ORI244828110
Input Voltage Range
Under Voltage Shutdown
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
48.2V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
25A
Cont. Output Power at 25°C
320W
DC Connection
Protection Category
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr 24/48-6A (280W) Isolated DC-DC Converter – ORI244828110 | Powerland