Victron Energy Orion-Tr 48/12-20A (240W) Isolated DC-DC Converter – ORI481224110
HomeStore
-65%
The Story
 Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
Manufacturer Part Number
ORI481224110
Under Voltage Shutdown
28V
Under Voltage Restart
30V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Short Circuit Output Current
50A
Cont. Output Power at 25°C
280W
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Input fuse
Manufacturer Part Number
ORI481224110
Input Voltage Range
Under Voltage Shutdown
28V
Under Voltage Restart
30V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
50A
Cont. Output Power at 25°C
280W
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr 48/12-20A (240W) Isolated DC-DC Converter – ORI481224110 | Powerland