Victron Energy Orion-Tr Smart 24/12-30A (360W) Isolated DC-DC Charger – ORI241236120
HomeStore
The Story
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
  • For lithium batteries absorption time is fixed, default 2 hours.
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI241236120
Weight (kg)
1.6Kg
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
Input Voltage Range
20-35 V
Protection Category
IP43
Power Rating (W)
360
Nominal Output Voltage
12.2 V
Output Voltage Adjust Range
10-15 V
Short Circuit Output Current
60 A
Cont. Output Power at 25°C
430 W
Under Voltage Shutdown
14 V
Under Voltage Restart
15 V
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
High temperature protected
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI241236120
Weight (kg)
1.6Kg
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
IP43
Power Rating (W)
360
Nominal Output Voltage
12.2 V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
60 A
Cont. Output Power at 25°C
430 W
Under Voltage Shutdown
14 V
Under Voltage Restart
15 V
Victron Energy Orion-Tr Smart 24/12-30A (360W) Isolated DC-DC Charger – ORI241236120 | Powerland