Victron Energy – Phoenix Inverter 24/1200 120V VE.Direct NEMA GFCI – PIN242120510
HomeStore
The Story
Features
SinusMax – Superior engineering
Extra start-up power
To transfer the load to another AC source: the automatic transfer switch
LED diagnosis
Please see manual for a description.
Remote on/off switch
Connector for remote on/off switch available on all models.
Weight 7.4 kg
Dimensions 362 × 232 × 117 mm
Brand
Victron Energy
Input Voltage
24V
Output Voltage
110V
Wattage (W)
1000W
Region
North America
Inverter Type
Pure Sine Wave
Warranty
5 Years
Description
Features
Extra start-up power
LED diagnosis
Remote on/off switch
Weight 7.4 kg
Dimensions 362 × 232 × 117 mm
Brand
Victron Energy
Input Voltage
24V
Output Voltage
110V
Wattage (W)
1000W
Region
North America
Inverter Type
Pure Sine Wave
Warranty
5 Years
Victron Energy – Phoenix Inverter 24/1200 120V VE.Direct NEMA GFCI – PIN242120510 | Powerland