Victron Energy Phoenix Inverter 24/500 VE.Direct UK – PIN245010400
HomeStore
The Story
VE.Direct communication port
The VE.Direct port can be connected to:
  • A computer (VE.Direct to USB interface cable needed)
Fully configurable:
  • Low battery voltage alarm trip and reset levels
  • Low battery voltage cut-off and restart levels
  • Dynamic cut-off: load dependent cut-off level
  • Output voltage 210 – 245V
  • Frequency 50 Hz or 60 Hz
  • ECO mode on/off and ECO mode sense level
Monitoring:
  • In- and output voltage, % load and alarms
Proven reliability
High start-up power
Needed to start loads such as power converters for LED lamps, halogen lamps or electric tools.
ECO mode
When in ECO mode, the inverter will switch to standby when the load decreases below a preset value (min load: 15W). Once in standby the inverter will switch on for a short period (adjustable, default: every 2,5 seconds). If the load exceeds a preset level, the inverter will remain on.
Remote on/off
DC connection with screw terminals
No special tools needed for installation.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PIN245010400
Voltage
24
VA
500
Peak Power (W)
900
Max Efficiency
90%
Plug Type
UK
IP Rating
IP21
Dimensions (Including Terminals)
H86 x W172 x D275mm
Weight (kg)
3.9
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Victron Energy Phoenix Inverter 24/500 VE.Direct UK – PIN245010400 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
VE.Direct communication port
Fully configurable:
  • Output voltage 210 – 245V
  • Frequency 50 Hz or 60 Hz
Monitoring:
Proven reliability
High start-up power
ECO mode
Remote on/off
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PIN245010400
Voltage
24
VA
500
Peak Power (W)
900
Max Efficiency
90%