Victron Energy Phoenix Smart IP43 Charger 12/30(3) 230V – PSC123053085
HomeStore
The Story
Features
Bluetooth Smart enabled
Phoenix Smart (3): three full current outputs to charge 3 battery banks
Automatic voltage compensation
Adaptive 5-stage charge algorithm: bulk – absorption – recondition – float – storage
The right amount of charge: variable absorption time
Also charges Li-ion (LiFePO4) batteries
  • Alternatively full control of voltage and current can be achieved with Bluetooth.
Fully programmable charge algorithm
  • The charge algorithm can be programmed with help of Bluetooth or the VE.Direct interface.
  • Three preprogrammed algorithms can be selected with the mode button (see specifications).
Remote on-off
  • The remote on/off consists of two terminals: Remote H and Remote L.
  • A remote on/off switch or relay contact can be connected between H and L.
  • Alternatively, terminal H can be pulled high, or terminal L can be pulled low.
VE.Direct interface
  • For a wired data connection to a Color Control panel, PC or other devices.
  • Please see the VictronConnect app under Downloads / Software on our website.
Programmable relay
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PSC123053085
Voltage
12V
Charger Current House Battery
30A
Low Current Mode
15A
Efficiency
94%
Outputs
3
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H180 x W249 x D100mm
Weight
3.5Kg
Warranty
5 Years
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
Automatic voltage compensation
Remote on-off
VE.Direct interface
Programmable relay
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PSC123053085
Voltage
12V
Charger Current House Battery
30A
Low Current Mode
15A
Efficiency
94%
Outputs
3
IP Rating
Dimensions
H180 x W249 x D100mm
Weight
3.5Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Phoenix Smart IP43 Charger 12/30(3) 230V – PSC123053085 | Powerland