SKI024100002 |
| Voltage |
24 |
| Charger Current House Battery |
3 x 100A |
| Charger Current Starter Battery |
N.A. |
| Recommended Battery Capacity |
500 – 1000Ah |
| Battery Connection |
M8 Bolts |
| Outputs |
3 |
| Temperature Sensor |
Yes |
| Can Be Used As Power Supply |
Yes |
| IP Rating |
IP21 |
| Dimensions |
H405 x W250 x D150mm |
| Weight (kg) |
7 |
| Warranty |
5 Years |
Description
- The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
- BatterySafe mode: preventing damage due to excessive gassing
- Storage mode: less maintenance and aging when the battery is not in use
- Smaller and lighter compared to similar models
- NMEA2000 Canbus connection
- PowerControl: set a maximum shore power
- Remote Control
- Li-ion (LiFePo4) ready
Features
Rugged
Circuit boards are protected with an acrylic coating for maximum corrosion resistance.
Flexible
Synchronised parallel operation
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage mode
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (26,4 V for 24 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
The chargers also accept a DC supply.
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
| Manufacturer Part Number |
SKI024100002 |
| Voltage |
24 |
3 x 100A |