Victron Energy Skylla-i 24/80(1+1) – SKI024080000
HomeStore
-65%
The Story
  • The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
  • BatterySafe mode: preventing damage due to excessive gassing
  • Storage mode: less maintenance and aging when the battery is not in use
  • Smaller and lighter compared to similar models
  • NMEA2000 Canbus connection
  • PowerControl: set a maximum shore power
  • Remote Control
  • Li-ion (LiFePo4) ready
Features
Rugged
Circuit boards are protected with an acrylic coating for maximum corrosion resistance.
Flexible
Synchronised parallel operation
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage mode
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (26,4 V for 24 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
The chargers also accept a DC supply.
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SKI024080000
Voltage
24
Charger Current House Battery
80A
Charger Current Starter Battery
4A
Battery Connection
M8 Bolts
Outputs
1+1
Temperature Sensor
Yes
Can Be Used As Power Supply
Yes
IP Rating
IP21
Dimensions
H405 x W250 x D150mm
Weight (kg)
7
Warranty
5 Years
Description
  • NMEA2000 Canbus connection
  • Remote Control
Features
Rugged
Flexible
Battery voltage sense
Use as a power supply
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SKI024080000
Voltage
24
Charger Current House Battery
80A
4A