SKI024080002 |
| Charger Current House Battery |
3 x 80A |
| Charger Current Starter Battery |
N.A. |
| Recommended Battery Capacity |
400 – 800Ah |
| Outputs |
3 |
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (26,4 V for 24 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
| Manufacturer Part Number |
SKI024080002 |
3 x 80A |