Victron Energy Skylla-IP65 24/35(1+1) 120-240V – SKY024035000
HomeStore
-65%
The Story
 Features
Skylla-IP65 (1+1): two outputs to charge 2 battery banks
The Skylla-IP65 (1+1) features 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 3 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery
IP65 protection
LCD display
CAN-bus interface (NMEA2000)
Synchronised parallel operation
The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage mode
The Storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (26,4 V for 24 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SKY024035000
GTIN
Input Voltage
120/230V
Input Voltage Range
90-265V
Maximum AC input current @ 100
12A
Charge current
35A
Charge current starter batt.
3A
Charge Algorithm
7 stage adaptive
Battery Capacity
150-350Ah
Charge algorithm, Li-Ion
3 stage, with on-off control or CAN-bus control
Temperature Sensor
Yes
Can Be Used As Power Supply
Yes
Remote on-off
Yes (can be connected to a Li-Ion BMS)
CAN-bus communication port (VE.Can)
Two RJ45 connectors, NMEA2000 protocol, not isolated
Yes, with VE.Can
Battery-Connection
M6 bolts
Dimensions
H401 x W265 x D151mm
Weight
6Kg
Warranty
5 Years
Description
 Features
IP65 protection
LCD display
CAN-bus interface (NMEA2000)
Battery voltage sense
Use as a power supply
Li-Ion (LiFePO4) ready
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SKY024035000
GTIN
Input Voltage
Input Voltage Range
Maximum AC input current @ 100
12A
Charge current
35A
Charge current starter batt.
3A