Victron Energy Skylla-TG 24/100(1+1) 3 Phase – STG024100300
HomeStore
-65%
The Story
Features
Perfect chargers for any type of battery
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
Except for the 3-phase input models, the chargers also accept a DC supply.
Controlled charging
Use of TG Chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG Chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
STG024100300
Voltage
24
Charger Current House Battery
100A
Charger Current Starter Battery
4A
Battery Connection
M8 Studs
Outputs
1+1
Temperature Sensor
Yes
Can Be Used As Power Supply
Yes
IP Rating
IP21
Dimensions
H515 x W260 x D265mm
Weight (kg)
23
Warranty
5 Years
Description
Features
Controlled charging
Battery voltage sense
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
STG024100300
Voltage
24
Charger Current House Battery
100A
4A