Victron Energy Skylla-TG 24/50(1+1) – SDTG2400501
HomeStore
-65%
Use of TG Chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG Chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Manufacturer Part Number
SDTG2400501
Charger Current House Battery
50A
Charger Current Starter Battery
4A
Dimensions
H365 x W250 x D147mm
Weight (kg)
5.5
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
Malaysia
Manufacturer Part Number
SDTG2400501
Charger Current House Battery
50A
4A