Victron Energy Skylla-TG 24/80(1+1) – SDTG2400801
HomeStore
-65%
Use of TG Chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG Chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
Manufacturer Part Number
SDTG2400801
Charger Current House Battery
80A
Charger Current Starter Battery
4A
Dimensions
H365 x W250 x D257mm
Weight (kg)
10
Warranty
5 Years
Victron Energy Skylla-TG 24/80(1+1) – SDTG2400801 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Manufacturer Part Number
SDTG2400801
Charger Current House Battery
80A
4A