Victron Energy SmartSolar MPPT 150/70-Tr VE.Can -SCC115070411
HomeStore
-65%
The Story
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC115070411
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated Charge Current
70A
Nominal PV Power, 12V
1000W
Nominal PV Power, 24V
2000W
Max. PV Short Circuit Current
50A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions, 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Data Communication Port
VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H185 x W250 x D95mm
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
VE.Direct or VE.Can
Manufacturer Part Number
SCC115070411
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
70A
Nominal PV Power, 12V
1000W
Nominal PV Power, 24V
2000W
Max. PV Short Circuit Current
50A
Efficiency
98%