Victron Energy SmartSolar MPPT 250/85-Tr VE.Can – SCC125085411
HomeStore
The Story
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Manufacturer Part Number
SCC125085411
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Nominal PV Power, 24V
2400W
Max. PV Short Circuit Current
70A
Maximum PV Open Circuit Voltage
250V absolute maximum coldest conditions | 245V start-up and operating maximum
Efficiency
99%
Data Communication Port
VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Description
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Manufacturer Part Number
SCC125085411
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Nominal PV Power, 24V
2400W
Max. PV Short Circuit Current
70A
Efficiency
99%