Victron Energy SmartSolar MPPT 250V 100A MC4 VE.Can – SCC125110512
HomeStore
-65%
The Story
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC125110512
GTIN
Voltage
12/24/48V
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Max. PV Open Circuit Voltage
250V absolute maximum coldest conditions 245V start-up and operating maximum
Protection Category
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Efficiency
99%
Bluetooth Enabled
Yes
Dimensions
H246 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Description
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Flexible charge algorithm
Bluetooth Smart built-in
VE.Direct or VE.Can
Manufacturer Part Number
SCC125110512
GTIN
Voltage
12/24/48V
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Max. PV Open Circuit Voltage
Protection Category
Efficiency
99%
Bluetooth Enabled
Yes
Dimensions
H246 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy SmartSolar MPPT 250V 100A MC4 VE.Can – SCC125110512 | Powerland