Victron Energy SmartSolar MPPT 75/15 – SCC075015060R
HomeStore
-65%
The Story
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Load output
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Battery Life: intelligent battery management
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage and temperature sensing via Bluetooth
          Manufacturer Part Number
          SCC075015060R
          GTIN
          Battery Voltage
          12/24 Auto Select
          Rated Charge Current
          15A
          Nominal PV Power, 12V
          220W
          Nominal PV Power, 24V
          440W
          Max. PV Short Circuit Current
          15A
          Maximum PV Open Circuit Voltage
          75V
          Efficiency
          98%
          Dimensions
          H100 x W113 x D40mm
          Weight
          0.5Kg
          Description
          Remote Monitoring and Control
          Load output
          Bluetooth Smart built-in
          Internal temperature sensor
                  SCC075015060R
                  GTIN
                  Battery Voltage
                  12/24 Auto Select
                  Rated Charge Current
                  15A
                  Nominal PV Power, 12V
                  220W
                  Nominal PV Power, 24V
                  440W
                  Max. PV Short Circuit Current
                  15A
                  75V
                  Efficiency
                  98%