Victron Enery BlueSolar MPPT 250/100-Tr VE.Can – SCC125110441
HomeStore
-65%
The Story
Features
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 99%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage, temperature and current sensing via Bluetooth
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can
                             CLICK HERE FOR SPEC SHEET
                            SCC125110441
                            GTIN
                            Battery Voltage
                            12/24/48V Auto Select (36V: manual)
                            Rated Charge Current
                            100A
                            Nominal PV Power, 12V
                            1450W
                            Nominal PV Power, 24V
                            2900W
                            Max. PV Short Circuit Current
                            70A
                            Maximum PV Open Circuit Voltage
                            250V absolute maximum coldest conditions | 245V start-up and operating maximum
                            Efficiency
                            99%
                            Charge Algorithm
                            Data Communication Port
                            VE.Can
                            IP Rating
                            IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
                            Dimensions
                            H216 x W295 x D103mm
                            Weight
                            4.5Kg
                            Description
                            Features
                            Flexible charge algorithm
                            Internal temperature sensor
                                                       CLICK HERE FOR SPEC SHEET
                                                      SCC125110441
                                                      GTIN
                                                      Battery Voltage
                                                      Rated Charge Current
                                                      100A
                                                      Nominal PV Power, 12V
                                                      1450W
                                                      Nominal PV Power, 24V
                                                      2900W
                                                      Max. PV Short Circuit Current
                                                      70A
                                                      Efficiency
                                                      99%