Victron Energy BlueSolar MPPT 150/35 – SCC020035000
HomeStore
The Story
Features
Ultrafast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. Full output current up to 40°C (104°F).
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
  • PV short circuit and PV reverse polarity protection.
  • PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Real-time data display options
  • Color Control GX or other GX devices: see the Venus documents on our website.
  • A smartphone or other Bluetooth-enabled device: VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed
            Manufacturer Part Number
            SCC020035000
            GTIN
            Battery Voltage
            12 / 24 / 48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
            Rated Charge Current
            35A
            Nominal PV Power, 12V
            500W
            Nominal PV Power, 24V
            1000W
            Max. PV Short Circuit Current
            40A
            Maximum PV Open Circuit Voltage
            150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
            Efficiency
            98%
            Dimensions
            H130 x W186 x D70mm
            Weight
            1.25Kg
            Description
            Features
            Flexible charge algorithm
            Internal temperature sensor
            Real-time data display options
                      SCC020035000
                      GTIN
                      Battery Voltage
                      Rated Charge Current
                      35A
                      Nominal PV Power, 12V
                      500W
                      Nominal PV Power, 24V
                      1000W
                      Max. PV Short Circuit Current
                      40A
                      Efficiency
                      98%