Victron Energy SmartSolar MPPT 150/60-Tr – SCC115060211
HomeStore
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Manufacturer Part Number
SCC115060211
GTIN
Battery Voltage
12 / 24 / 48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
60A
Nominal PV Power, 12V
860W
Nominal PV Power, 24V
1720W
Max. PV Short Circuit Current
50A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Dimensions
H185 x W250 x D95mm
Manufacturer Part Number
SCC115060211
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
60A
Nominal PV Power, 12V
860W
Nominal PV Power, 24V
1720W
Max. PV Short Circuit Current
50A
Efficiency
98%