Victron Energy SmartSolar MPPT 150/60-MC4 – SCC115060311
HomeStore
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Manufacturer Part Number
SCC115060311
GTIN
Battery Voltage
12 / 24 / 48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
60A
Nominal PV Power, 12V
860W
Nominal PV Power, 24V
1720W
Max. PV Short Circuit Current
30A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Dimensions
H215 x W250 x D95mm
Manufacturer Part Number
SCC115060311
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
60A
Nominal PV Power, 12V
860W
Nominal PV Power, 24V
1720W
Max. PV Short Circuit Current
30A
Efficiency
98%