Victron Energy SmartSolar MPPT 150/45 – SCC115045212
HomeStore
Remote Monitoring and Control
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. Full output current up to 40°C (104°F).
Optional external battery voltage and temperature sensing via Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC115045212
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
45A
Nominal PV power
12V: 650W / 24V: 1300W / 36V: 1950W / 48V: 2600W
Max. PV short circuit current
50A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Maximum efficiency
98%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight pre-programmed algorithms)
Data Communication Port
VE.Direct
Protection Category
Remote Monitoring and Control
Bluetooth Smart built-in
Manufacturer Part Number
SCC115045212
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
45A
Nominal PV power
Max. PV short circuit current
50A
Maximum efficiency
98%