Victron Energy Galvanic Isolator VDI-16 – GDI000016000
HomeStore
The Story
The isolator is installed directly behind your boat’s 230V connection. The forward voltage from the galvanic isolator is higher than the potential difference between metals. As a result, this voltage will not allow conduction and as such, the galvanic isolator will prevent any electrolytic current. However, if there is a (higher) error voltage in the AC circuit, the diodes will allow current through and the residual-current device will break the circuit.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
GDI000016000
Peak Current (20 ms)
1600 A
Maximum Current
16 A
Connection
M6
IP Rating
IP67
Dimensions
H60 x W120 x D200mm
Weight (kg)
1
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
GDI000016000
Peak Current (20 ms)
1600 A
Maximum Current
16 A