Victron Energy 100A Buck-Boost DC/DC Converter – ORI303100000
HomeStore
-65%
The Story
 DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator (regenerative braking, Euro 5 and Euro 6 engines)
‘Engine running’ detection system
Fully programmable
One product for 12V, 24V and 12/24V systems
The converter can be programmed to charge a 12V or a 24V auxiliary battery from either a 12V or a 24V alternator and starter battery.
Charge current and input current limiter
The output current is determined by the following factors:
  • The maximum charge current setting.
  • The maximum input current setting.
  • The maximum operating temperature limit of the converter
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI303100000
Input Voltage Range
10-30V
Output Voltage Range
10-30V
Under Voltage Threshold
10V
Max. Input Voltage
30V
Max. Charge Current
12V : 100A, 24V : 50A
Dimensions
L288 x W162 x D95mm
Weight (kg)
4.1
Warranty
5 Years
Description
Fully programmable
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI303100000
Input Voltage Range
Output Voltage Range
Under Voltage Threshold
10V
Max. Input Voltage
30V
Max. Charge Current
12V : 100A, 24V : 50A
Dimensions
L288 x W162 x D95mm
Weight (kg)
4.1
Warranty
5 Years
Victron Energy 100A Buck-Boost DC/DC Converter – ORI303100000 | Powerland