Victron Energy Argodiode 120-2AC Two Batteries 120A – ARG120201020R
HomeStore
-65%
The Story
The Argo Battery Isolators feature a low voltage drop thanks to the use of Schottky diodes: at low current the voltage drop is approximately 0,3 V and at the rated output approximately 0,45 V. All models are fitted with a compensation diode that can be used to slightly increase the output voltage of the alternator. This compensates for the voltage drop over the diodes in the isolator.
Alternator energize input
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ARG120201020R
Maximum Charge Current (A)
120
Maximum Alternator Current (A)
120
Number Of Batteries
2
Alternator Energize Input
Yes
Connection
M8 Studs
Compensation diode & Energize connection
6.3mm Faston
Dimensions
H60 x W120 x D115mm
Weight (kg)
0.8
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ARG120201020R
Maximum Charge Current (A)
Maximum Alternator Current (A)
Number Of Batteries
2
Yes
Connection
M8 Studs
6.3mm Faston
Dimensions
H60 x W120 x D115mm
Weight (kg)
0.8
Warranty
5 Years
Victron Energy Argodiode 120-2AC Two Batteries 120A – ARG120201020R | Powerland