Victron Energy Argodiode 160-2AC Two Batteries 160A – ARG160201020
HomeStore
The Story
The Argo Battery Isolators feature a low voltage drop thanks to the use of Schottky diodes: at low current the voltage drop is approximately 0,3 V and at the rated output approximately 0,45 V. All models are fitted with a compensation diode that can be used to slightly increase the output voltage of the alternator. This compensates for the voltage drop over the diodes in the isolator.
Manufacturer Part Number
ARG160201020
Maximum Charge Current (A)
160
Maximum Alternator Current (A)
160
Number Of Batteries
2
Alternator Energize Input
Yes
Connection
M8 Studs
Compression didode & Energize connection
6.3mm Faston
Dimensions
H60 x W120 x D150mm
Weight (kg)
1.1
Description
Manufacturer Part Number
ARG160201020
Number Of Batteries
2
Yes
Connection
M8 Studs
6.3mm Faston
Dimensions
H60 x W120 x D150mm
Weight (kg)
1.1
Warranty
5 Years
Victron Energy Argodiode 160-2AC Two Batteries 160A – ARG160201020 | Powerland