Victron Energy Argodiode 180-3AC Three Batteries 180A – ARG180301020
HomeStore
The Story
The Argo Battery Isolators feature a low voltage drop thanks to the use of Schottky diodes: at low current the voltage drop is approximately 0,3 V and at the rated output approximately 0,45 V. All models are fitted with a compensation diode that can be used to slightly increase the output voltage of the alternator. This compensates for the voltage drop over the diodes in the isolator.
Alternator energize input
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ARG180301020
GTIN
Maximum charge current
180A
Maximum alternator current
180A
Number Of Batteries
0003
Alternator Energize Input
Yes
Connection
M8 Studs
Compensation diode & Energize Connection
6.3mm Faston
Dimensions
H60 x W120 x D200mm
Weight
1.5Kg
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ARG180301020
GTIN
Maximum charge current
180A
Maximum alternator current
180A
Number Of Batteries
0003
Yes
Connection
M8 Studs
6.3mm Faston
Dimensions
H60 x W120 x D200mm
Weight
1.5Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Argodiode 180-3AC Three Batteries 180A – ARG180301020 | Powerland