Victron Energy Autotransformer 120/240VAC-100A – ITR000100101
HomeStore
-65%
The Story
The supply could be the grid, a generator or two stacked inverters.
Some of the loads connected are 240V, others are 120V. On each 120V leg the load should not exceed 30A. The problem is that as soon as 120V loads are connected, the two legs will show a different current. This is because the 120V loads on the two legs will never be balanced. A 120V 1200W hairdryer, for example, will draw 10A from one leg. A 120V washing machine could even draw in excess of 20A from one leg. Between the two legs the difference in current, or current unbalance, will therefore often be 20A or more. This means that the 30A supply will not be used up to its full potential. By the time one leg draws 30A, the other leg may be drawing no more than 10A, and increasing the 240V load, for example, will result in an overload of one leg while the other leg still has spare capacity.
Theoretically, the total power that can be drawn from a 30A 120/240V supply is 30 x 240 = 7,2 kVA. In case of 20A unbalance, the practical maximum will be 30 x 120 + 10 x120 = 4,8kVA, or 67% of the theoretical maximum.
The solution is an Autotransformer.
By leaving the neutral of the split phase supply unused, and connecting an Autotransformer to create a new neutral, as shown in figure 1, any load unbalance is ‘absorbed’ by the Autotransformer. In case of a 30A supply, the load can be increased to 7,2kVA, and a 20A load unbalance will result in one leg supplying 40A, and the other leg 20A. The 20A difference will flow through the neutral and the windings of the Autotransformer. The current through both 120V wires of the split phase supply will be 30A.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ITR000100101
Input/Output Voltage
120/240V
Input Circuit Breaker
100A, two pole
Frequency (Hz)
50/60
Maximum 240V feed through current
100A
Ingress Protection
IP21
Dimensions (Including Terminals)
H425 x W214 x D110 mm
Weight (kg)
13.5
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ITR000100101
Input/Output Voltage
120/240V
Input Circuit Breaker
100A, two pole
Frequency (Hz)
50/60
100A