Victron Energy Battery Protect 12/24V 220A – BPR000220400
HomeStore
The Story
The BatteryProtect is not designed for reverse currents from charging sources.
Features
12/24V auto ranging
The BatteryProtect automatically detects system voltage.
Programming made easy
The BatteryProtect can be set to engage / disengage at several different voltages.
The seven segment display will indicate which setting has been chosen.
A special setting for Li-ion batteries
In this mode the BatteryProtect can be controlled by the VE.Bus BMS.
Ultra low current consumption
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16V respectively 32V.
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Delayed alarm output
The alarm output is activated if the battery voltage drops below the preset disconnect level during more than 12 seconds. Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Delayed load disconnect and delayed reconnect
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPR000220400
Voltage
12/24
Peak Current (During 30 Seconds)
600A
Max. Continuous Load Current
200A
Connection
M8
IP Rating
Electronics: IP67 (potted) Connections: IP00
Dimensions (Including Terminals)
H62 x W123 x D120mm
Weight (kg)
0.8
Warranty
5 Years
Description
Features
12/24V auto ranging
Programming made easy
Ultra low current consumption
Over voltage protection
Ignition proof
Delayed alarm output
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPR000220400
Voltage
12/24
600A
Max. Continuous Load Current
200A
Connection
M8
IP Rating
H62 x W123 x D120mm
Weight (kg)
0.8
Warranty
5 Years
Victron Energy Battery Protect 12/24V 220A – BPR000220400 | Powerland