Victron Energy Blue Smart IP67 Charger 24V 5A 1 Output – BPC240513006
HomeStore
The Story
Features
Bluetooth Smart enabled
Completely encapsulated: waterproof, shockproof and ignition protected
The highest efficiency ever!
Adaptive 5-stage charge algorithm: bulk – absorption – recondition – float – storage
Storage Mode: Less maintenance and aging when the battery is not in use
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion (LiFePO4) batteries
LiFePO4 batteries are charged with a simple bulk – absorption – float algorithm.
Protected against overheating
Two LEDs for status indication
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC240513006
GTIN
Voltage
24V
Charge Current
5A
Input Voltage
230V
Number of Outputs
1
Can Be Used As Power Supply
Yes
Protection Category
IP67
Efficiency
94%
Bluetooth Enabled
Yes
Plug Type
CEE 7/7
Dimensions
H85 x W211 x D60mm
Weight
1.8Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Blue Smart IP67 Charger 24V 5A 1 Output – BPC240513006 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
The highest efficiency ever!
Protected against overheating
Two LEDs for status indication
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC240513006
GTIN
Voltage
24V
Charge Current
5A
Input Voltage
230V
Number of Outputs
1
Can Be Used As Power Supply
Protection Category
IP67
Efficiency
94%
Bluetooth Enabled
Plug Type
CEE 7/7
Dimensions
H85 x W211 x D60mm
Weight
1.8Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Blue Smart IP67 Charger 24V 5A 1 Output – BPC240513006 | Powerland