Victron Energy BlueSolar MPPT 100/20-48V – SCC110020170R
HomeStore
The Story
Features
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Load output
Battery Life: intelligent battery management
Programming, real-time data and history display options
  • Color Control GX or other GX devices: see the Venus documents on our website.
  • A smartphone or other Bluetooth-enabled device: VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed.
Manufacturer Part Number
SCC110020170R
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V
Rated Charge Current
20A
Nominal PV Power, 12V
290W
Nominal PV Power, 24V
580W
Nominal PV Power, 48V
1160W
Max. PV Short Circuit Current
20A
Maximum PV Open Circuit Voltage
100V
Efficiency
98%
Dimensions
H100 x W113 x D60mm
Weight
0.65Kg
Description
Features
Load output
Manufacturer Part Number
SCC110020170R
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V
Rated Charge Current
20A
Nominal PV Power, 12V
290W
Nominal PV Power, 24V
580W
Nominal PV Power, 48V
1160W
Max. PV Short Circuit Current
20A
100V
Efficiency
98%