Victron Energy BlueSolar PWM Light Charge Controller 48V-10A – SCC040010020
HomeStore
-65%
The Story
 Features
Load output with low battery voltage disconnect function.
Lighting control function, one timer only.
Three stage battery charging (bulk, absorption, float), not programmable.
Load output protected against over load and short circuit.
Protected against reverse polarity connection of the solar array and/or battery.
Day/night timing options: see manual for details
CLICK HERE FOR SPEC SHEET
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC040010020
GTIN
Battery Voltage
48V
Rated Charge Current
10A
Maximum Solar Voltage
100V
IP Rating
IP20
Dimensions
H95 x W140 x D33.5mm
Weight
0.17Kg
Warranty
5 Years
Description
 Features
CLICK HERE FOR SPEC SHEET
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC040010020
GTIN
Battery Voltage
48V
Rated Charge Current
10A
Maximum Solar Voltage
100V
IP Rating
IP20
Dimensions
H95 x W140 x D33.5mm
Weight
0.17Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy BlueSolar PWM Light Charge Controller 48V-10A – SCC040010020 | Powerland