Victron Energy BMV-700 Battery Monitor – BAM010700000R
HomeStore
The Story
Features
Battery ‘fuel gauge’, time-to-go indicator, and much more
Easy to install
Standard features
  • Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge
  • Remaining time at the current rate of discharge
  • Programmable visual and audible alarm
  • Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed
  • 500 Amp quick connect shunt and connection kit
  • Shunt selection capability up to 10.000 Amps
  • VE.Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6,5 – 95V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0,01A)
  • Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAM010700000R
Supply Voltage Range
6.5-95 VDC
Battery Capacity (Ah)
1-9999
Temperature Sensor
Optional
VE.Direct Communication Port
Yes
Protection Category
IP55
Front Bezel
69 x 69mm
Body Diameter & Depth
52 x 31mm
Warranty
5 Years
Description
Features
Easy to install
Standard features
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BAM010700000R
Supply Voltage Range
6.5-95 VDC
Battery Capacity (Ah)
1-9999
Temperature Sensor
Optional
Yes
Protection Category
IP55
Front Bezel
69 x 69mm
Body Diameter & Depth
52 x 31mm