Victron Energy BMV-700H Battery Monitor – BAM010700100
HomeStore
-65%
The Story
Features
Battery ‘fuel gauge’, time-to-go indicator, and much more
Easy to install
Standard features
  • Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge
  • Remaining time at the current rate of discharge
  • Programmable visual and audible alarm
  • Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed
  • 500 Amp quick connect shunt and connection kit
  • Shunt selection capability up to 10.000 Amps
  • VE.Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6,5 – 95V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0,01A)
  • Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V
        Brand
        Victron Energy
        Manufacturer Part Number
        BAM010700100
        Supply Voltage Range
        60-385 VDC
        Battery Capacity (Ah)
        1-9999
        Temperature Sensor
        Optional
        VE.Direct Communication Port
        Yes
        Protection Category
        IP55
        Front Bezel
        69 x 69mm
        Body Diameter & Depth
        52 x 31mm
        Warranty
        5 Years
        Description
        Features
        Easy to install
        Standard features
              Brand
              Victron Energy
              Manufacturer Part Number
              BAM010700100
              Supply Voltage Range
              60-385 VDC
              Battery Capacity (Ah)
              1-9999
              Temperature Sensor
              Optional
              Yes
              Protection Category
              IP55
              Front Bezel
              69 x 69mm
              Body Diameter & Depth
              52 x 31mm