Victron Energy BMV-702 Battery Monitor – BAM010702000R
HomeStore
Easy to install
BMV-702 additional features
  • VE.Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6,5 – 95V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0,01A)
  • Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V
    Manufacturer Part Number
    BAM010702000R
    Supply Voltage Range
    6.5-95 VDC
    Battery Capacity (Ah)
    1-9999
    Temperature Sensor
    Optional
    Front Bezel
    69 x 69mm
    Body Diameter & Depth
    52 x 31mm
    Easy to install
    BMV-702 additional features
      Manufacturer Part Number
      BAM010702000R
      Supply Voltage Range
      6.5-95 VDC
      Battery Capacity (Ah)
      1-9999
      Temperature Sensor
      Optional
      Front Bezel
      69 x 69mm
      Body Diameter & Depth
      52 x 31mm