Victron Energy BMV-702 Black Battery Monitor – BAM010702200R
HomeStore
The Story
Features
Battery ‘fuel gauge’, time-to-go indicator, and much more
Easy to install
BMV-702 additional features
Standard features
  • Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge
  • Remaining time at the current rate of discharge
  • Programmable visual and audible alarm
  • Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed
  • 500 Amp quick connect shunt and connection kit
  • Shunt selection capability up to 10.000 Amps
  • VE.Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6,5 – 95V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0,01A)
  • Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V
                        BAM010702200R
                        Supply Voltage Range
                        6.5-95 VDC
                        Front Bezel
                        69 x 69mm
                        Battery Diameter & Depth
                        52 x 31mm
                        Features
                        Easy to install
                        BMV-702 additional features
                        Standard features
                                              BAM010702200R
                                              Supply Voltage Range
                                              6.5-95 VDC
                                              69 x 69mm
                                              Battery Diameter & Depth
                                              52 x 31mm