Victron Energy Busbar 600A 4P + cover – VBB160040010
HomeStore
The Story
Available models:
  • 150A / 70V – 4 high current connections
  • 150A / 70V – 6 high current connections
  • 250A / 70V – 4 high current connections
  • 600A / 70V – 4 high current connections and 8 low current connections
  • 600A / 70V – 8 high current connections and 8 low current connections
    Manufacturer Part Number
    VBB160040010
    GTIN
    Maximum Current
    600A
    Maximum Voltage
    70VDC
    Terminal Diameter
    9.53mm
    Terminal Height
    19mm
    Dimensions
    H65 x W216 x D86mm
    Weight
    0.75Kg
    Available models:
      Manufacturer Part Number
      VBB160040010
      GTIN
      Maximum Current
      600A
      Maximum Voltage
      70VDC
      Terminal Diameter
      9.53mm
      Terminal Height
      19mm