Victron Energy Cable for Smart BMS CL 12-100 to MultiPlus – ASS070200100
HomeStore
-65%
The Story
The cable must be wired to the remote on/off connector of the MultiPlus models:
Features
Battery Management system
The BMS connects to 12,8V Victron LiFePO4 (LFP) batteries. Up to 5 batteries may be connected in parallel. Can be used as a system on/off switch.
Alternator and battery protection
The input current is electronically limited to approximately 90% of the fuse rating. A 100A fuse, for example, will therefore limit the input current to approximately 90A.
Choosing the right fuse will:
  • b. Protect the alternator against overload in case of a high capacity LFP battery bank (most 12V alternators will overheat and fail if running at maximum output during more than 5 minutes).
Starter battery Protection
This function is similar to that of a Cyrix Battery Combiner or Argo FET Battery Isolator. Current can flow to the LFP battery only if the input voltage (= voltage on the starter battery) exceeds 13V. And current cannot flow back from the LFP battery to the starter battery, thus preventing eventual damage to the LFP battery due to excessive discharge.
Li-ion battery protection
Remote on/off input
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      ASS070200100
      GTIN
      Warranty
      5 Years
      Description
      Features
      Battery Management system
      Choosing the right fuse will:
      Starter battery Protection