Victron Energy Cyrix-ct 12/24V 120A Intelligent Battery Combiner – CYR010120011R
HomeStore
The Story
Features
Intelligent battery monitoring to prevent unwanted switching
Protection against overheating (due to a long duration overload e.g.)
12/24 V auto ranging
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
No voltage loss
Prioritising the starter battery
Bidirectional voltage sensing and power supply from both batteries
In order to prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Parallel connection in case of emergency (Start Assist)
This is especially useful in case of emergency when the starter battery is discharged or damaged.
Protection Category
IP54
Country of Manufacture
Malaysia
Manufacturer Part Number
CYR010120011R
Weight (kg)
0.11
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Brand
Victron Energy
Control Cable Included (Length 1 m)
No
LED Status Indication
No
Start Assist
Yes (Cyrix remains engaged during 30 seconds)
Cranking Rating (5 seconds)
180A
Voltage
12/24
Warranty
5 Years
Description
Features
12/24 V auto ranging
No voltage loss
Protection Category
IP54
Country of Manufacture
Malaysia
Manufacturer Part Number
CYR010120011R
Weight (kg)
0.11
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Brand
Victron Energy
LED Status Indication
Start Assist
Cranking Rating (5 seconds)
180A
Voltage
12/24
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-ct 12/24V 120A Intelligent Battery Combiner – CYR010120011R | Powerland