Victron Energy Cyrix-ct 12/24V 230A Intelligent Battery Combiner – CYR010230010R
HomeStore
-65%
The Story
Features
Intelligent battery monitoring to prevent unwanted switching
Protection against overheating (due to a long duration overload e.g.)
12/24 V auto ranging
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
No voltage loss
Prioritising the starter battery
Bidirectional voltage sensing and power supply from both batteries
In order to prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Parallel connection in case of emergency (Start Assist)
This is especially useful in case of emergency when the starter battery is discharged or damaged.
Manufacturer Part Number
CYR010230010R
Voltage
12/24
Continuous Current
230A
Cranking Rating (5 seconds)
500A
Control Cable Included (Length 1 m)
Yes
Start Assist
Yes (Cyrix remains engaged during 30 seconds)
LED Status Indication
Yes
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Description
Features
12/24 V auto ranging
No voltage loss
Manufacturer Part Number
CYR010230010R
Voltage
12/24
Continuous Current
230A
Cranking Rating (5 seconds)
500A
Start Assist
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-ct 12/24V 230A Intelligent Battery Combiner – CYR010230010R | Powerland