Victron Energy Cyrix-i 12/24V 400A Intelligent Battery Combiner – CYR010400000
HomeStore
-65%
The Story
Features
New: intelligent battery monitoring to prevent unwanted switching
In addition, four switch timing profiles can be chosen.
12/24 V and 24/48 V auto ranging
The Cyrix-i automatically detects system voltage.
No voltage loss
Prioritizing the starter battery
Bidirectional voltage sensing and power supply from both batteries
In order to prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-i will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery), or 4 V (24 V battery) or 8 V (48 V battery).
Parallel connection in case of emergency
This is especially useful in case of emergency when the starter battery is discharged or damaged
Manufacturer Part Number
CYR010400000
Voltage
12/24
Continuous Current
400A
Peak Current
2000A during 1 second
Current Consumption When Open
4 mA
Micro Switch For Remote Monitoring
Yes
LED Status Indication
Bicolour LED
Emergency Start
Yes, 30s
Dimensions
H78 x W102 x D110mm
Weight (kg)
0.9
Description
Features
No voltage loss
Manufacturer Part Number
CYR010400000
Voltage
12/24
Continuous Current
400A
Peak Current
2000A during 1 second
Current Consumption When Open
4 mA
Yes
LED Status Indication
Bicolour LED
Emergency Start
Yes, 30s
Dimensions
H78 x W102 x D110mm
Weight (kg)
0.9
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-i 12/24V 400A Intelligent Battery Combiner – CYR010400000 | Powerland