Victron Energy Cyrix-Li-charge 12/24V 120A Intelligent Charge Relay – CYR010120430
HomeStore
-65%
The Story
Whenever battery voltage is less than 13,5V (resp. 27V or 54V), the Cyrix will disengage with a delay of 1 hour. Note 1: In case of zero discharge current, or a small discharge current, the Cyrix will not disengage shortly after the charger has been switched off and/or disconnected, because battery voltage will remain higher than 13,5V. Note 2: If, after the Cyrix has disengaged, the output of the battery charger immediately increases to 13,7V or more, the Cyrix will re-engage, with 3 seconds delay
Manufacturer Part Number
CYR010120430
Voltage
12/24
Continuous current & Breaking capacity at 12V or 24V
120A
Current Consumption When Open
4 mA
Protection Category
IP54
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Weight (kg)
0.11
Description
Manufacturer Part Number
CYR010120430
Voltage
12/24
120A
Current Consumption When Open
4 mA
Protection Category
IP54
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Weight (kg)
0.11
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-Li-charge 12/24V 120A Intelligent Charge Relay – CYR010120430 | Powerland